دبیرستان هوشمند غیردولتی پسرانه معراج اندیشه‎ تبریز

---- مدارس هوشمند مجتمع آموزشی معراج اندیشه تبریز ------

----  موسسه علمی آموزشی رزمندگان اسلام سرپرستی استان آذربایجان شرقی ------

شهادت رئیس مذهب تشیع بر شما و پیروان آن حضرت تسلیت باد.

برگزاری آخرین آزمون جامع سنجش

آخرین آزمون جامع سنجش  روز جمعه 98/3/30  در سالن اجتماعات دبیرستان برگزار گردید . آقای طیبی پشتیبان محترم کلاسهای دوازدهم قبل ازشروع امتحان توصیه های لازم جهت شرکت در آزمون 98 را به دانش آموزان ارائه کردند .

  

کارت آزمون سراسری سال 1398

بدین‌وسیله به اطلاع کلیه متقاضیانی که‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال 1398 ثبت‌‌نام‌ نموده‌­اند، می‌رساند که آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه­های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنج­شنبه مورخ 13/4/98، داوطلبان گروه آزمایشی هنر در بعد از ظهر پنج­شنبه مورخ 13/4/98، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه مورخ 14/4/98 و داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در بعد از ظهر جمعه مورخ 14/4/98 در 381 شهرستان و بخش مختلف کشور (به شرح جدول شماره 1) برگزار خواهد شد. کارت‌های‌ شرکت در آزمون برای‌ کلیه‌ داوطلبان‌ آزمون‌ سراسری سال 1398 بر اساس‌ مندرجات‌ بند «الف‌» این‌ اطلاعیه‌، روی پایگاه اطلاع­رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان پس از پرینت کارت شرکت در آزمون، در صورت وجود نقص احتمالی باید "مطابق بند «ب» این اطلاعیه" به حوزه­های رفع نقص کارت مندرج در جدول شماره 2 مراجعه نمایند.

الف- نحوه‌ و زمان پرینت برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون
کارت‌های‌ شرکت در‌ آزمون‌ کلیه‌ داوطلبان‌ گروه‌های‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌، علوم انسانی‌، هنر و زبان‌های خارجی‌ به همراه برگ راهنمای شرکت در آزمون، از روز یکشنبه مورخ 9/4/1398 لغایت روز چهارشنبه مورخ 12/4/98 برای مشاهده و پرینت روی پایگاه اطلاع­رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت؛ لذا کلیه‌ متقاضیان شرکت‌ در این آزمون‌، برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید در تاریخ تعیین شده به شرح فوق به پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور مراجعه نموده و با وارد نمودن شماره سریال کارت اعتباری ثبت‌نام (12 رقمی) و شماره شناسنامه یا شماره پرونده و کدپی‌گیری ثبت‌نام (16 رقمی) و نام و نام‌خانوادگی، کدملی و سریال شماره شناسنامه، یک نسخه پرینت از برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون خود تهیه نمایند. بدیهی است داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی متقاضی شده‌اند باید، علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی اصلی، برحسب مورد، نسبت به پرینت کارت گروه آزمایشی دوم یا گروه‌های آزمایشی دوم و سوم (گروه­های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی) خود اقدام نمایند. داوطلبان برای پرینت کارت شرکت در آزمون، باید منحصراً به روش فوق اقدام و بر اساس تاریخ و آدرس تعیین شده روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه نمایند. بدیهی است که برای شرکت در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس­دار و ارایه آن، الزامی است؛ لذا کلیه داوطلبان باید برای پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام نمایند.
تذکر مهم: چنانچه داوطلبی به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات مربوط به شماره پرونده یا کد پی‌گیری مورد نیاز، موفق به پرینت کارت شرکت در آزمون خود نمی‌شود، لازم است که با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و ورود به سیستم پاسخگویی و انتخاب نام آزمون و تعیین موضوع پی‌گیری، نسبت به دریافت اطلاعات مربوط به شماره پرونده، یا کد پی‌گیری ثبت­نام اقدام نماید و به هیچ وجه به باجه رفع نقص مراجعه نکند. لازم به ذکر است این امکان برای داوطلبانی فراهم است که در سیستم پاسخگویی دارای عضویت هستند؛ لذا ضرورت دارد داوطلبانی که اطلاعات فوق را مفقود نموده‌اند، با عضویت در این سیستم، نسبت به بازیابی این اطلاعات اقدام نمایند.
ب- محل‌ رفع نقص کارت شرکت در آزمون
محل رفع نقص کارت شرکت در ‌آزمون کلیه داوطلبان گروه­های آزمایشی علوم ریاضی و فنی‌، علوم انسانی‌، علوم‌ تجربی‌، هنر و زبان‌های ‌خارجی،‌ بر مبنای‌ شهرستان‌ محل‌ اقامت فعلی‌ آنان،‌ که‌ در بند 44 تقاضانامه‌ ثبت‌‌نام‌، مشخص‌کرده‌اند به‌ شرح‌ جدول شماره‌ 1 و آدرس محل رفع نقص به شرح جدول شماره 2 این اطلاعیه است.
ج- درصورت مشاهده مغایرت در مندرجات کارت شرکت در آزمون، داوطلبان لازم است به شرح زیر اقدام نمایند
1- داوطلبان نظام سالی واحدی و ترمی واحدی، که مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم (فارغ‌التحصیلان سال 1384 به بعد) یا پیش‌دانشگاهی (فارغ‌التحصیلان سال 1391 به بعد) هستند و همچنین داوطلبان نظام آموزشی جدید (نظام 6،3،3) که دیپلم خود را در سال 1398 اخذ می‌نمایند و نسبت به مندرجات کارت شرکت در آزمون در بندهای 1 ،3 ،4، 7 ،13، 16، 17، 22، 23، 24 و 25 شامل نام خانوادگی و نام، سال تولد، شماره شناسنامه، سال اخذ و نوع دیپلم، شماره ملی، کد دانش‌آموزی و منطقه اخذ دیپلم، سال و بخش محل اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی، عنوان مدرک پیش‌دانشگاهی، منطقه یا ناحیه اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی، کد دانش‌آموزی مقطع پیش‌دانشگاهی مغایرتی مشاهده نمودند، لازم است که برای پی‌گیری موارد مذکور، حداکثر تا تاریخ 16/4/98 به منطقه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصیلی خود مراجعه و از آن طریق نسبت به اصلاح موارد اقدام نمایند.
تبصره: لازم به توضیح است که سوابق تحصیلی کلیه داوطلبان مشمول اعمال سوابق تحصیلی (به خصوص نمرات داوطلبان نظام آموزشی جدید 6،3،3) مجدداً از تاریخ 20/4/98 برای مشاهده روی سایت این سازمان قرار خواهد گرفت؛ لذا داوطلبان لازم است که در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در سوابق تحصیلی خود، تا تاریخ 23/4/98 برای پی‌گیری و اصلاح مغایرت به مناطق آموزش و پرورش محل تحصیل خود مراجعه نمایند.
2- داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای 1، 3، 4، 7، 13، 14، 15، 18، 19، 20، 21 ، 22 ، 23 ، 24 و 27 شامل نام خانوادگی و نام، سال تولد، شماره شناسنامه، سال اخذ و نوع دیپلم، شماره ملی، سری و سریال شناسنامه، محل تولد، سهمیه، معدل کتبی نهایی دیپلم، محل اخذ مدرک ماقبل دیپلم، محل اخذ مدرک دیپلم، عنوان مدرک پیش‌دانشگاهی، منطقه یا ناحیه اخذ پیش‌دانشگاهی و وضعیت تحصیلی و اشتغال مغایرتی مشاهده نمودند، لازم است که برای اصلاح مورد یا موارد مذکور، حداکثر تا تاریخ 14/4/98 منحصراً به سایت اینترنتی سازمان سنجش (قسمت ویرایش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در این سایت، نسبت به اصلاح موارد اقدام نمایند.
 3- داوطلبان، در صورتی که مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای 2، 6، 8، 9 ، 10 و 11 (جنس، دین، زبان خارجی امتحانی، معلولیت، بهیار و نظام آموزشی) کارت شرکت در آزمون مشاهده نمودند، ضروری است که از روز سه‌شنبه 11/4/98 لغایت روز چهارشنبه 12/4/98 از ساعت 8:30 الی 12:00 و 14:00 الی 18:00 با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر (کارت ملی یا شناسنامه عکس­دار) شخصاَ به نماینده سازمان سنجش آموزش کشور مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه براساس جدول شماره 2 همین این اطلاعیه مراجعه نمایند.
4- چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلب، دارای اشکالاتی از جمله؛ فاقد مُهر عکس، واضح نبودن عکس، درج عکسی بجز عکس داوطلب (اشتباه عکس) و ... است، ضروری است که از روز سه‌شنبه 11/4/98 الی روز چهارشنبه 12/4/98 از ساعت 8:30 الی 12:00 و 14:00 الی 18:00 با همراه داشتن دو قطعه عکس 4×3، کارت ملی یا شناسنامه عکسدار، شخصاَ به نماینده این سازمان مستقر در باجه رفع نقص‌حوزه مربوط بر اساس جدول شماره 2 مراجعه نمایند و موضوع را دنبال نموده تا مشکل برطرف گردد.
تبصره: در صورتی که در این خصوص کارت داوطلب دارای اشکال است و تا روز قبل از آزمون نسبت به رفع آن اقدام ننماید، مطابق مقررات مربوط به تخلف و تقلب با وی رفتار خواهد شد.
5- چنانچه سهمیه درخواستی داوطلبی غیر از سهمیه مناطق بوده و در بند 18 کارت شرکت در آزمون سهمیه مناطق درج گردیده است، لازم است که به ترتیب ذیل عمل نماید:
5-1-کلیه داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران، رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت جهاد کشاورزی و رزمنده داوطلب بسیجی و همچنین همسر و فرزندان آنان برای اعلام مغایرت و تکمیل اطلاعات مربوط به سهمیه، حداکثر تا تاریخ 14/4/98 منحصراً به قسمت ویرایش اطلاعات در سایت این سازمان مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در این سایت، نسبت به اصلاح و تکمیل موارد اقدام نمایند تا درصورت تایید سهمیه از سوی ارگان مربوط، سهمیه برای آنها اعمال گردد؛ در غیر این صورت، با سهمیه مناطق گزینش خواهند شد و هیچ‌گونه اعتراضی در این زمینه، قابل قبول نیست.
5-2- داوطلبانی که در مرحله اول ثبت نام متقاضی استفاده از سهمیه بوده‌اند، ولی سهمیه آنان به هر دلیل از طرف ارگان ذی‌ربط مورد تایید قرار نگرفته است، برای اطمینان بیشتر و بررسی وضعیت عدم تایید سهمیه خود (بعد از ویرایش) به ارگان‌های ذی‌ربط نیز مراجعه نمایند؛ در غیر این صورت، با سهمیه مناطق گزینش خواهند شد و هیچ‌گونه اعتراضی در این زمینه، قابل قبول نیست.
6- چنانچه شماره داوطلب مندرج روی کارت شرکت در آزمون، چه به صورت عددی یا به صورت حروف ناخوانا می‌باشد، ضروری است که وی از روز سه‌شنبه 11/4/98 الی روز چهارشنبه 12/4/98 از ساعت 8:30 الی 12:00 و 14:00 الی 18:00 شخصاَ به نماینده سازمان سنجش آموزش کشور مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوط بر اساس جدول شماره 2 این اطلاعیه مراجعه نماید و موضوع را دنبال نموده تا مشکل برطرف گردد.
7- داوطلبان گروه آزمایشی هنر، در صورت علاقه‌مندی به رشته­های ذیل، به منظور شرکت در آزمون عملی باید نسبت به انتخاب حداکثر دو مجموعه از رشته‌های تحصیلی جدول ذیل (موارد 2 الی 14) و منحصراً به صورت اینترنتی از تاریخ 9/4/1398 (و همزمان با پرینت کارت) تا 18/4/98 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org اقدام نمایند. با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی مورد نظر در آزمون سراسری سال 1398 به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می‌پذیرد داوطلبانی که اقدام به انتخاب یک/1 مجموعه از مجموعه رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی هنر برای شرکت در آزمون عملی اقدام می‌نمایند، باید نسبت به پرداخت مبلغ (پانصد هزار) ریال بابت هزینه آزمون عملی به صورت اینترنتی با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، از تاریخ فوق با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی فوق‌الذکر اقدام نمایند. داوطلبان، در صورتی که متقاضی و علاقه مند به شرکت در آزمون عملی دو/2 مجموعه از مجموعه­های گروه آزمایشی هنر هستند، باید نسبت به پرداخت مبلغ (یک میلیون) ریال به صورت اینترنتی اقدام نمایند. بدیهی است که عدم پرداخت هزینه آزمون رشته‌های تحصیلی عملی در تاریخ تعیین شده، به منزله عدم امکان پذیرش آنان در این رشته‌ها خواهد بود. آزمون عملی برای کلیه رشته‌های مندرج در جدول ذیل، در 17 و 18 مردادماه 98 برگزار خواهد شد و داوطلبان لازم است که برای اطلاع از جزییات برگزاری آزمون عملی، زمان پرینت کارت ورود به جلسه و آدرس محل برگزاری آزمون رشته‌های مندرج در جدول ذیل (بجز رشته علوم ورزشی) به اطلاعیه‌ای که در تاریخ 8/5/98 در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار می‌گیرد، مراجعه نمایند.
8- داوطلبان هر یک از گروه­های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی، در صورت علاقه ­مندی به رشته علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی (مورد 1 جدول ذیل)، باید نسبت به انتخاب مورد مربوط (منحصراً به صورت اینترنتی) همزمان با پرینت کارت از تاریخ 9/4/1398 تا 18/4/98 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org اقدام نمایند و با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در این رشته در آزمون سراسری سال 1398 به صورت متمرکز با شرایط خاص صورت می­پذیرد، داوطلبانی که نسبت به انتخاب مورد مربوط اقدام نموده­اند، باید نسبت به پرداخت مبلغ  (سیصد و ده هزار) ریال به صورت اینترنتی با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شتاب اقدام نمایند. ضمناً آزمون عملی رشته مذکور، در روزهای 3 و 4 مرداد ماه 98 برگزار خواهد شد. داوطلبان لازم است که برای اطلاع از جزییات برگزاری آزمون عملی، زمان دریافت کارت و آدرس محل برگزاری آزمون رشته علوم ورزشی، به اطلاعیه‌ای که در تاریخ 26/4/98 در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان قرار می‌گیرد، مراجعه نمایند.
مورد
عنوان رشته‌ها
1
علوم ورزشی - آموزش تربیت بدنی
2
نقاشی (ارتباط تصویری)، آموزش ارتباط تصویری ـ هنرهای تجسمی ـ طراحی پارچه و لباس
3
طراحی صنعتی
4
ادبیات نمایشی
5
مجسمه‌سازی
6
موسیقی ایرانی
7
موسیقی جهانی
8
موسیقی نظامی
9
کتابت و نگارگری
10
آهنگسازی
11
بازیگری ـ کارگردانی
12
طراحی صحنه
13
نمایش عروسکی
14
عکاسی
9- آن دسته از داوطلبانی که در زمان ثبت­ نام آزمون، موفق به اعمال بند مؤسسات غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور نشده­­ اند، می­توانند در مرحله انتخاب رشته نسبت به اعمال بند فوق اقدام نمایند.
10- به اطلاع داوطلبان علاقه­مند به رشته­ های تحصیلی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه­ های تربیت دبیر شهید رجایی و پردیس ­های دانشگاه فرهنگیان می‌رساند که توضیحات لازم درخصوص نحوه اعلام علاقه ­مندی از داوطلبان برای پذیرش در این دانشگاه‌ها، در مرحله انتخاب رشته اطلاع‌رسانی خواهد شد.
11- آن دسته از داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب رشته‌های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که پذیرش در آنها براساس آزمون صورت می‌پذیرد، باید ضمن شرکت در آزمون، پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون سراسری و دریافت کارنامه، برای انتخاب رشته به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایند.
د- تذکرهای‌ مهم‌
1- در زمان حضور در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون، اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس­دار، الزامی است.
2- درِ حوزه ­­های امتحانی صبح­ ها راس‌ ساعت‌ 7:00 (هفت) صبح و بعد از ظهرها راس ساعت 14:30 (دو و نیم بعد از ظهر) بسته خواهد شد و فرآیند برگزاری آزمون، صبح­ ها راس‌ ساعت‌ 7:30 (هفت و سی دقیقه) و بعد از ظهرها راس ساعت 15:00 (سه بعد از ظهر) آغاز می­گردد؛ لذا از ورود داوطلبان پس از بسته شدن درِ حوزه­ های امتحانی ممانعت به عمل خواهد آمد.
3- هر داوطلب، برای حضور در جلسه آزمون، علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوط‌، لازم است که اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس­دار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مدادتراش، مداد پاک کن و یک سنجاق یا سوزن به همراه داشته‌ باشد.
4- داوطلبان باید از آوردن وسایل اضافی، از جمله کیف دستی، ساک دستی، وسایل محاسباتی و هر گونه وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه حافظه دار (از قبیل پیجر، تلفن همراه، تبلت، قلم نوری، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند، انگشتر هوشمند و ...)، جزوه، کتاب، ماشین حساب، هرگونه نُت یادداشت و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون اکیداً خودداری نمایند. در صورت همراه داشتن وسایل ذکر شده و تحویل آنها به هنگام ورود به محل حوزه، حوزه برگزاری، هیچ گونه مسؤولیتی برای مفقود شدن یا آسیب دیدن وسایل مذکور، نخواهد داشت.
تذکر بسیار مهم: همراه داشتن هرگونه وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه حافظه‌دار (از قبیل پیجر، تلفن همراه، تبلت، قلم نوری، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند، انگشتر هوشمند و ...)، در جلسه آزمون، حتی درحالت خاموش، علاوه بر اینکه موجب محرومیت از گزینش در آزمون می‌شود، به عنوان تقلب و تخلف نیز تلقی شده و با داوطلبان ذی‌ربط، براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری که بخشی از آن در بند «و» آمده است، رفتار خواهد شد.
5- برای‌ آن‌ دسته‌ از داوطلبان‌ متقاضی شرکت در آزمون گروه‌های‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ انسانی، علوم‌ تجربی و زبان‌های خارجی،‌ که علاقه‌مندی‌ خود را برای‌ شرکت‌ در آزمون‌ گروه‌ آزمایشی‌ هنر با گذاشتن‌ علامت‌ در ردیف‌ 39 تقاضانامه‌ اعلام‌ داشته‌اند، کارت‌ شرکت در آزمون‌ گروه هنر نیز جداگانه‌ صادر گردیده‌ است‌. این‌ دسته ‌از داوطلبان،‌ لازم‌ است‌ که پرینت کارت‌ شرکت در آزمون گروه‌ هنر را نیز، علاوه‌ بر پرینت کارت‌ شرکت در آزمون ‌گروه آزمایشی‌ مربوط‌، از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور دریافت ‌کنند؛ به عبارت دیگر، برای‌ این‌ قبیل‌ داوطلبان،‌ دو کارت‌ شرکت در آزمون‌ صادر شده‌ است‌ که‌ لازم‌ است‌ پرینت هر دو کارت‌ شرکت در آزمون را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور ‌دریافت‌ نمایند.
6- برای‌ آن دسته‌ از داوطلبان‌ متقاضی شرکت در آزمون گروه‌های‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ انسانی‌، علوم‌ تجربی و هنر، که علاقه‌مندی‌ خود را برای‌ شرکت‌ در آزمون‌ گروه‌ آزمایشی‌ زبان‌های‌ خارجی‌ نیز با گذاشتن‌ علامت‌ در ردیف‌ 40 تقاضانامه‌ مشخص‌ کرده‌اند، کارت‌ شرکت در آزمون گروه زبان‌های‌ خارجی‌ نیز صادر گردیده‌ است‌. این‌ دسته‌ از داوطلبان‌، لازم‌ است‌ که پرینت کارت‌ شرکت در آزمون گروه‌ آزمایشی‌ زبان‌های‌ خارجی‌ را نیز، علاوه‌ بر کارت‌ گروه‌ آزمایشی‌ مربوط‌، از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور دریافت‌ کنند؛ به‌ عبارت دیگر، برای‌ این‌ قبیل‌ از داوطلبان‌، دو کارت‌ شرکت در آزمون صادر شده‌ است‌ که‌ لازم است‌ پرینت هر دو کارت‌ شرکت در آزمون را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور دریافت‌ نمایند.
7- برای‌ آن دسته‌ از داوطلبان‌ متقاضی شرکت در آزمون گروه‌های‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌ و علوم‌ انسانی،‌ که علاقه‌مندی‌ خود را برای‌ شرکت‌ در گروه‌ هنر و همچنین‌ گروه‌ زبان‌های‌ خارجی‌ با علامتگذاری‌ در ردیف‌های‌ 39 و 40 تقاضانامه‌ مشخص‌ کرده‌اند، سه‌ کارت‌ شرکت در آزمون (یک‌ کارت‌ مربوط‌ به‌ گروه‌ آزمایشی‌ اصلی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی یا علوم‌ تجربی‌ یا علوم‌ انسانی‌ و دو کارت‌ دیگر به‌ ترتیب‌ برای‌ گروه‌ هنر و زبان‌های‌ خارجی‌) صادر شده‌ است‌. این‌ قبیل‌ از داوطلبان‌، باید پرینت هر سه‌ کارت‌ شرکت در آزمون را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور دریافت‌ دارند.
8- داوطلبان شاغل در شغل بهیاری، که دارای دیپلم بهیاری بوده و در آزمون سراسری سال 1398 در گروه آزمایشی علوم تجربی ثبت‌نام نموده‌اند، علاوه بر پاسخگویی به دروس عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی مربوط، باید به دروس اختصاصی بهیاری نیز که در دفترچه شماره 3 درج گردیده، پاسخ دهند. برای این قبیل داوطلبان، روی کارت شرکت در آزمون در قسمت بهیاری، کلمه «بلی» مشخص شده است.
9- داوطلبان‌ گروه‌ آزمایشی‌ علوم‌ انسانی،‌ که دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی و عنوان‌ گواهینامه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ آنان‌ علوم‌ و معارف‌ اسلامی‌ (کد 18) هستند، با توجه‌ به‌ ضوابط‌، لازم‌ است که‌ علاوه‌ بر دروس‌ اختصاصی‌ گروه‌ مذکور، درس ‌اصول، عقاید و فقه‌ را نیز امتحان‌ دهند؛ لذا به این داوطلبان توصیه‌ می‌شود که‌ به‌ مندرجات‌ برگ راهنما، که‌ به همراه‌ کارت‌ شرکت در آزمون از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت‌ و پرینت است، توجه‌ نمایند. وضعیت‌ چنین‌ داوطلبانی،‌ که‌ با توجه‌ به‌ ضوابط‌ (از لحاظ‌ نوع‌ گواهینامه‌ دیپلم و دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌)، لازم ‌است‌ درس‌ اصول‌، عقاید و فقه‌ را امتحان‌ دهند، دقیقاً در برگ راهنمای‌ شرکت‌ در آزمون‌ مشخص‌ شده‌ است‌.
تبصره: به داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی نظام جدید آموزشی 3-3-6 در گروه آزمایشی علوم انسانی دفترچه شماره 3 (اصول عقاید) تحویل نخواهد شد و این دسته از داوطلبان منحصراً باید به سؤالات دفترچه اختصاصی (دفترچه شماره 2) ویژه داوطلبان دیپلم علوم و معارف اسلامی نظام آموزشی 3-3-6 که به آنها تحویل می‌شود، پاسخ دهند.
10- برای‌ آن‌ دسته‌ از داوطلبانی‌ که‌ یکی‌ از بندهای‌ 1یا 2 یا 3 یا 4 یا 5 ردیف‌ 29 (بند معلولیت) تقاضانامه‌ ثبت‌‌نام‌ را علامتگذاری‌ نموده‌ و پس از استعلام از سازمان بهزیستی معلولیت آنان مورد تایید قرار گرفته است، در مقابل‌ عنوان‌ معلولیت‌ در کارت‌ شرکت در آزمون، نوع‌ معلولیت‌ درج‌ شده‌ است‌. چنانچه‌ داوطلبی‌ یکی‌ از بندهای‌ مذکور را علامتگذاری‌ نموده لیکن معلولیت ایشان مورد تایید قرار نگرفته، بند معلولیت وی حذف گردیده است؛ لذا لازم‌ است که وی‌ در یکی از روزهای سه‌شنبه مورخ 11/4/98 یا چهارشنبه مورخ 12/4/98 (روزهای قبل از آزمون) با به همراه داشتن گواهی معلولیت مراتب‌ را سریعاً به‌ نماینده ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور مستقر در باجه رفع‌ نقص‌ بر اساس جدول شماره 2 اطلاع‌ دهد تا قبل‌ از برگزاری‌ آزمون‌ وضعیت‌ وی‌ مشخص‌ گردد.
11- داوطلبان‌ مشمول‌ هر یک‌ از بندهای 3 و 4 مندرج در بند (ج) و همچنین بند 10 مندرج در بند (د) فوق، لازم‌ است که قبل‌ از برگزاری‌ آزمون،‌ با مراجعه به باجه رفع نقص براساس جدول شماره 2 اطلاعیه، وضعیت‌ خود را مشخص‌کرده ‌باشند. بدیهی‌ است‌ که در حین‌ اجرای‌ آزمون‌ و بعد از آن‌ اقدامی‌ در این زمینه انجام‌ نخواهد شد.
12- داوطلبان آزمون سراسری سال 1398 با توجه به دارا بودن آخرین مدرک تحصیلی باید دارای یکی از شرایط باشند:
12-1- دانش آموز نظام جدید آموزشی 3-3-6 (پایه دوازدهم) که تا پایان شهریور ماه (31/6/98) موفق به اخذ دیپلم می‌شوند.
12-2- دارای گواهی‌نامه پیش دانشگاهی (به تاریخ فارغ‌التحصیلی حداکثر تا 31/6/98).
12-3- دارای دیپلم چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه.
12-4- دارای مدرک کاردانی یا بالاتر (به تاریخ فارغ‌التحصیلی حداکثر تا 31/6/98).
کلیه داوطلبانی که موفق به اخذ یکی مدارک فوق تا تاریخ 31/6/98 نشوند، در صورت‌ شرکت و قبولی در آزمون‌، نسبت به لغو قبولی آنان اقدام خواهد شد.
تبصره: در صورت قبولی داوطلب در رشته‌هایی که پذیرش آنها از نیمسال دوم سال تحصیلی 98-99 آغاز می‌گردد، به شرط دریافت مدارک تحصیلی فوق تا تاریخ 30/11/98، ثبت‌نام و ادامه تحصیل وی در رشته قبولی بلامانع خواهد بود.
13- با توجه به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور برای بهبود و ارتقاء کیفی حوزه­های برگزاری آزمون، نیاز به نظرات شما به عنوان معتبرترین منبع اخذ داده و اطلاعات برای ارزیابی حوزه­ها دارد، خواهشمند است که نسبت به تکمیل نمودن پرسشنامه ارزیابی حوزه امتحانی خود در آزمون سراسری سال 1398 از تاریخ 14/4/98 لغایت 20/4/98 به صورت اینترنتی از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان اقدام کنید.
ه‍- نکاتی مهم در خصوص دفترچه‌های سؤال گروه‌های آزمایشی پنج‌گانه و شخصی‌سازی آنها:
1- در آزمون سراسری سال 1398 به هر داوطلب در کلیه گروه‌های آزمایشی، یک پاسخنامه و دو دفترچه سؤال (آزمون عمومی «دفترچه شماره 1» و آزمون اختصاصی «دفترچه شماره 2») در قالب دو بسته نایلونی داده می‌شود. این بسته‌ها شخصی سازی شده و مشخصات داوطلبان روی پاسخنامه و جلد دفترچه سؤالات درج گردیده است.
2- داوطلبان شاغل در شغل بهیاری، که دارای دیپلم بهیاری هستند، در گروه آزمایشی علوم تجربی، علاوه بر پاسخگویی به سؤالات دفترچه عمومی (دفترچه شماره 1) و اختصاصی (دفترچه شماره 2)، باید به سؤالات دفترچه اختصاصی شماره 3 نیز پاسخ دهند.
3- داوطلبان دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی علوم و معارف اسلامی در گروه آزمایشی علوم انسانی، علاوه بر پاسخگویی به سؤالات دفترچه‌ عمومی (دفترچه شماره 1) و اختصاصی (دفترچه شماره 2) می‌بایست به سؤالات دفترچه اختصاصی شماره 3 (درس اصول و عقاید فقه) نیز پاسخ دهند.
تبصره: به داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی نظام جدید آموزشی 3-3-6 در گروه آزمایشی علوم انسانی، دفترچه شماره 3 (اصول عقاید) تحویل نخواهد شد و این دسته از داوطلبان منحصراً باید به سؤالات دفترچه اختصاصی (دفترچه شماره 2)، که ویژه داوطلبان دیپلم علوم و معارف اسلامی نظام آموزشی 3-3-6 به آنها تحویل می‌شود، پاسخ دهند.
4- داوطلبان در کلیه گروه‌های آزمایشی می‌بایست پاسخ سؤالات دفترچه‌های عمومی و اختصاصی را در همان یک برگ پاسخنامه تحویل شده علامتگذاری نمایند.
و- مواردی از قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری
ماده 5 - تخلفات و جرایم در این قانون مشتمل بر موارد زیر است:
الف - ارتکاب هر گونه عملی که موجب بی‌نظمی در برگزاری آزمون گردد یا همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه‌های حافظه‌دار.
ب - ارتکاب هرگونه عمل خلاف مقررات که آزمون داوطلب را از نظر علمی خدشه دار سازد از قبیل:
1 - ارایه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در آزمون.
2 - تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست‌اندرکاران آزمون از قبیل عوامل اجرایی و طراحان سؤال برای تخلف در آزمون.
3 - ثبت‌نام در آزمون با هویت مجعول یا شرکت در جلسه آزمون به جای داوطلب اصلی.
ج - استفاده از هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه‌های حافظه‌دار.
د - کمک به داوطلب خارج از ضوابط برگزاری آزمون برای پاسخ به سؤالات.
ه‍- دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبان یا استفاده غیرمجاز از آنها.
و - هرگونه تغییر غیرمجاز سؤالات، اوراق و پاسخنامه‌های داوطلبان یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به آزمون.
ز- افشای سؤالات آزمون یا تلاش در جهت دستیابی و افشای آن یا شرکت یا معاونت در این امر، قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو.
ح - خرید یا فروش سؤالات آزمون یا پاسخ آنها یا شرکت یا معاونت در این امر، قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینکه سؤالات یا پاسخ آنها واقعی یا غیرواقعی باشد.
ماده 6- هیات‌های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حکم به مجازات‌های زیر را درباره متخلفان دارند:
الف - در مورد مشمولان بند (الف) ماده (5): اخطار کتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذی‌ربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال.
ب - در مورد مشمولان بند (ب) یا بند (ج) ماده (5): محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب در همان سال و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا ده سال بعد.
تبصره - آراء هیات‌های بدوی، جز در مورد مشمولان بند (الف) ماده (6) این قانون، قابل تجدید نظر خواهی در هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات در آزمون‌هاست.
ماده 7- در مورد مشمولان بندهای (د)، (هـ)، (و) (ز) و (ح) ماده (5) هیات‌های رسیدگی، متهم را برای رسیدگی و اعمال جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا یک میلیارد (1.000.000.000) ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاکم دادگستری معرفی می‌نمایند.
ماده 8- ارتکاب هر یک از اعمال موضوع ماده (5)، چنانچه در قالب عضویت در یک گروه یا شبکه باشد، موجب تشدید مجازات می‌شود و تشکیل دهنده و سرکرده گروه یا شبکه به حداکثر مجازات محکوم می‌گردد. مجازات هر یک از اعضاء، که در ارتکاب تخلفات و جرایم فوق دخالتی نداشته باشند، حسب مورد حداقل مجازات ذکر شده برای مرتکب است.
ماده 9- رسیدگی در هیات‌های رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها مانع از رسیدگی برابر سایر قوانین جزایی یا رسیدگی در هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری یا هیات‌های انتظامی اعضای هیات علمی یا کمیته‌های انضباطی دانشجویان نیست و مرتکب، علاوه بر مجازات مندرج در مواد (6) و (7) این قانون، به مجازات مقرر در سایر قوانین و مقررات محکوم می‌گردد.
ماده 10- در صورت محکومیت قطعی فردی به یکی از مجازات‌های مندرج در این قانون، به استثناء مجازات مندرج در بند (الف) ماده (6)، هیات رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها، قبولی وی در آزمون را ابطال می‌نماید؛ در این صورت، مؤسسه آموزشی مربوط از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرک به وی خودداری خواهد نمود و چنانچه گواهی فارغ‌التحصیلی به وی اعطاء شده باشد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا وزارت آموزش و پرورش یا دانشگاه آزاد اسلامی ملزم به ابطال آن گواهی هستند.
ماده 11 - چنانچه با بررسی‌های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلبی و سوابق تحصیلی وی مغایرت‌های غیرمتعارف مشهود و اساسی از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش‌دانشگاهی با رتبه و نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تایید هیات‌های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها از داوطلب در یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد به عمل می‌آید. تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب، بر اساس نتایج حاصل از امتحان مجدد، بر عهده هیات بدوی می‌باشد.
ماده 12 - هر مؤسسه یا آموزشگاه علمی و آموزشی، که برای افزایش آمادگی داوطلبان شرکت در آزمون‌های مورد بحث این قانون فعالیت می‌کند، چنانچه در تخلفات ماده (5) مشارکت داشته باشد، مجوز تاسیس آن لغو می‌شود و مدیران مسؤول آنها، علاوه بر محرومیت دایمی از تاسیس و اداره این گونه مراکز، به مجازات‌های پیش‌بینی شده در این قانون و سایر قوانین محکوم می‌شوند، و چنانچه مؤسسه یا آموزشگاه فاقد مجوز باشد، مجازات مدیران مسؤول آنها حداکثر مجازات مندرج در ماده (6) است.
تبصره - در مورد آموزشگاه‌هایی که فاقد مجوز باشند، علاوه بر اقدام مراجع قانونی ذی‌ربط، مدعی‌العموم نیز می‌تواند راساً نسبت به اعلام جرم و پی‌گیری تخلفات آنان اقدام نماید.
ز – اصلاحیه دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری سال 1398
 
پیرو انتشار دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال1398 برای پذیرش در رشته‌های تحصیلی با آزمون مورخ 24/11/97، به اطلاع داوطلبان می‌رساند که بر اساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، داوطلبان مرد برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون فوق‌الذکر لازم است که هنگام پذیرش در دانشگاه ( قبول قطعی و ثبت‌نام) یکی از شرایط مندرج در صفحات 20 و 21 دفترچه مذکور را داشته باشند. ضمناً کد 3 مقررات وظیفه عمومی مندرج در دفترچه مذکور به این صورت اصلاح می‌گردد: «کد 3) مشمولان دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی و کفالت) در مدت اعتبار آن. در صورت قبولی این افراد باید مجوز لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه را از معاونت وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه اخذ نمایند. ضمناً چنانچه مدت اعتبار معافیت موقت به اتمام برسد، دانشجو شرایط ادامه تحصیل را ندارد، مگر در صورت داشتن سایر شرایط که باید نسبت به اخذ اصل معافیت تحصیلی اقدام نمایند.»
ح - نحوه تماس و ارتباط با سازمان سنجش آموزش و کشور
با نزدیک شدن به ایام برگزاری آزمون سراسری سال 1398 مشاهده می‌شود که برخی از افراد و مؤسسات سودجود و کلاه‌بردار با انجام تبلیغات در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و باادعای واهی دسترسی به سؤالات آزمون سراسری، اقدام به اخاذی و کلاه‌برداری می نمایند. از داوطلبان درخواست می‌شود که در نهایت هوشیاری و مراقبت از گرفتار شدن در دام این شیادان، هرگونه خبر مشکوک در این زمینه را از طریق شماره تلفن‌های:36182152-026 و 36182151-026 و آدرس الکترونیکی: hefazatazmon@sanjesh.org به ستاد خبری اداره کل حراست سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمایند.
به کلیه داوطلبان عزیز اعلام می­دارد که این سازمان، هیچ‌گونه فعالیتی در کانال‌های اطلاع‌رسانی (تلگرام، اینستاگرام و ...) ندارد و داوطلبان محترم، به منظور کسب اطلاعات لازم و دسترسی به اطلاعیه­های صادره می­توانند از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان، نشریه پیک­سنجش یا کانال‌های اطلاع­ رسانی داخلی سروش، آی‌گپ، گپ، بله و ایتا، به آدرس‌های مندرج در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اقدام نمایند.
در خاتمه‌ اضافه‌ می‌نماید که‌ واحد پاسخگویی‌ غیر حضوری‌ آزمون‌ سراسری‌ سال 1398 برای‌ کلیه‌ داوطلبان،‌ همه‌ روزه‌ به غیر از ایام تعطیل و در وقت اداری، آماده‌ پاسخگویی‌ به‌ سؤالات‌ است؛ لذا داوطلبان‌ در صورت‌ نیاز می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org  یا با شماره‌ تلفن: 42163 021 به‌ طور مستقیم‌ (واحد پاسخگویی‌ غیر حضوری ‌آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1398 با روابط‌ عمومی‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور) در میان بگذارند.
 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

برای دریافت آدرس حوزهها به نسخه pdf یا سایت سازمان سنجش مراجعه شود. 

همراه با شما تا آزمون سراسری

به یاری خداوند، آزمون سراسری سال 1398 در گروه‌های پنجگانه آزمایشی، روزهای پنج‌شنبه 13 و جمعه 14 تیرماه برگزار خواهد شد. به همین خاطر، مناسب دیدیم که در این ستون، نکات لازمی را که داوطلبان برای پرینت کارت شرکت در جلسه آزمون و حضور در آن باید در نظر داشته باشند، در ذیل یادآوری کنیم:

1- کارت‌ شرکت در آزمون سراسری 98 داوطلبان این آزمون از روز یکشنبه 9 لغایت روز چهارشنبه 12 تیرماه روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.
2- داوطلبان آزمون سراسری 98 در تمام گروه‌های آزمایشی لازم است که در تاریخ مقرر به سایت اینترنتی سازمان مراجعه کرده و با وارد نمودن اطلاعات کارت اعتباری ثبت‌نام، شماره شناسنامه یا شماره پرونده و کد رهگیری، یک نسخه پرینت از کارت شرکت در آزمون خود تهیه کنند.
3- داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی، متقاضی شرکت در آزمون سراسری شده‌اند، لازم است که، علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی اصلی، برحسب مورد، نسبت به پرینت کارت گروه آزمایشی دوم یا گروه‌های آزمایشی دوم و سوم خود اقدام کنند.
4- برای شرکت در جلسه آزمون سراسری، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا شناسنامه عکسدار الزامی است.
5- چنانچه داوطلبی به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات مربوط به شماره داوطلبی، پرونده یا کد رهگیری مورد نیاز، موفق به پرینت کارت شرکت در آزمون خود نمی‌شود، لازم است که با مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به سیستم پاسخگویی و انتخاب نام آزمون و تعیین موضوع پی‌گیری، نسبت به دریافت اطلاعات مربوط به شماره پرونده، داوطلبی یا کد رهگیری ثبت‌نام خود اقدام نماید. لازم به ذکر است که این امکان برای داوطلبانی فراهم است که در سیستم پاسخگویی دارای عضویت باشند؛ لذا لازم است داوطلبانی که اطلاعات فوق را گم کرده‌اند، با عضویت در این سیستم، نسبت به بازیابی این اطلاعات اقدام کنند. 
6- داوطلبان باید برای ویرایش اطلاعات موردنظر، به بندهای مربوط به آن در اصل اطلاعیه سازمان درباره تاریخ، نحوه پرینت کارت و محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون سراسری سال 1398، که علاوه بر سایت سازمان در همین شماره از هفته‌نامه پیک‌سنجش نیز درج شده است، مراجعه نمایند.
7- درِ ورودی حوزه‌های امتحانی، صبح‌ها راس ساعت 7 و بعد از ظهرها راس ساعت 30/2 بسته خواهد شد و شروع فرایند آزمون صبح‌ها راس ساعت 30/7 و بعد از ظهرها راس ساعت 3 خواهد بود؛ بنابراین، از ورود داوطلبان پس از بسته شدن درِ سالن‌های امتحانی به حوزه‌های امتحانی جلوگیری می‌شود.
8- هر داوطلب برای حضور در جلسه آزمون، علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوط، لازم است که اصل کارت ملی یا شناسنامه عکسدار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مداد تراش، مداد پاک‌کن و یک سنجاق یا سوزن به همراه داشته باشد.
9- داوطلبان از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف دستی، ساک، پیجر، تلفن همراه، تبلت، جزوه، کتاب، ماشین حساب، هرگونه یادداشت و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون اکیداً خودداری کنند.

موفق باشید 

این ده روز را سرسری نگیرید

متعهد به نتیجه باشید، نه وابسته به نتیجه

وقتی وابسته به نتیجه هستید، تقلا می‌کنید تا به نتیجه مورد نظر برسید و تمام مدت نگران نتیجه هستید؛ نگران اینکه نکند به آنچه می‌خواهید نرسید و همۀ آرزوها و اهدافتان به باد رود؛ برای همین، بسیاری از اوقات حتی موقع مطالعه تمرکز ندارید و نگران «نکند»ها و «شاید»ها هستید؛ اما وقتی متعهد به نتیجه هستید، برایتان طی این مسیر مهم است؛ اینکه هدف را ببینید و برای رسیدن به آن، تلاش و کوشش لازم را بکنید، ولی در زندگی‌تان کلنجار نخواهید داشت؛ برای مثال، از اینکه یک روز درس نخواندید، عصبانی نخواهید شد و خودتان را شماتت نخواهید کرد یا دنبال بهانه و دلیل نخواهید گشت، بلکه به دنبال علت این کوتاهی و رفع آن برخواهید آمد؛ چون شما متعهد به طی کردن این مسیر به بهترین وجه هستید.
چنین فردی غر نمی‌زند و به فکر پیدا کردن راه‌های عجیب و غریبی نیست که بعضی از مؤسسات کنکوری پیشنهاد می‌دهند تا بتواند پاسخگوی سؤال‌های آزمون سراسری باشد، و بدون شک، نتیجه بسیاری خوبی هم خواهد گرفت؛ چون آرامش خاطر دارد و از طی مسیر لذت می‌برد و برای دانشی که کسب می‌کند، ارزش قایل است.
شاید تصور کنید که مطالعه در این مدت کوتاه، دیگر فایده‌ای ندارد، اما باید بدانید که همین چند روز نیز می‌توانید، به جای گله و شکایت یا سیر کردن در رؤیاهای غیرواقعی، به واقعیت موجود تکیه کنید و با مرور آنچه تا کنون خوانده‌اید و تست زدن، خود را برای آزمون سراسری آماده‌تر سازید تا نتیجه‌ای بهتر کسب کنید.
  یک برنامه‌ریزی سبک و کارآمد داشته باشید
 «برنامه‌ریزی، شرط لازم برای موفقیت در کنکور است.» این حرف، تکراری‌ترین جمله‌ای است که کنکوری‌ها در سال کنکورشان می‌شنوند و به قول معروف  بعضی‌ها با شنیدنش کهیر می‌زنند!
اما همۀ کنکوری‌ها باید بدانند که اگر در این فرصت باقی مانده، برنامه درست و حسابی نداشته باشند، زحمتشان نتیجۀ لازم را نخواهد داد؛ زیرا تابستان قبل از شروع سال آخر دبیرستان، تعطیلات عید نوروز و این چند روز باقی مانده به کنکور، سه مقطع زمانی استراتژیک است و بی‌برنامه بودن در هر یک از این سه مقطع، خطرناک است. در این روزهای آخر، به بهانۀ خستگی یکساله، زحماتتان را به باد ندهید؛ زیرا اگر در طول سال تحصیلی، یک روز را نمی‌توانستید درس بخوانید، زمان برای جبران وجود داشت، اما اشتباه و کوتاهی در این روزها، غیرقابل جبران است؛ پس مانند یک ورزشکار حرفه‌ای، که برای روزهای منتهی به مسابقۀ فینال، ذوق و شوق و تلاشی دو چندان دارد، شما نیز طبق برنامه و با جدیت در فضای درس و مطالعه باشید. دقت کنید که این روزها نباید درس جدید بخوانید. هر قدر خوانده‌اید، دیگر بس است. اگر شما 80 درصد از مباحث کنکور را با کیفیت 100 درصد خوانده باشید، بهتر از داوطلبانی هستید که 100 درصد مباحث کنکور را با کیفیت 80 درصد خوانده‌اند؛ در واقع، ماه آخر، وقت جدید خوانی نیست، بلکه وقت دوباره خوانی است؛ فقط باید مرور کنید. اگر در طول سال، موقع درس خواندن و تست زدن، با علامت گذاری جلو رفته و مشخص کرده باشید که کجاها ضعفتان بیشتر است و کدام تست‌ها را اشتباه زده‌اید، کارتان ساده می‌شود. برای دوباره خوانی، می‌توانید از مرور همان تست‌های علامت زده استفاده کنید. دروس عمومی، به ویژه لغات  ادبیات، زبان خارجی یا عربی و آیات درس معارف اسلامی را می‌توانید  در این فرصت باقی مانده دوره کنید.
ساعت خوابتان را منظم کنید
بعضی از شما داوطلبان، شب‌ها و در زمان خلوتی خانه، عادت به درس‌خواندن دارید و بعضی‌ درس خواندن در طول روز، به خصوص صبح‌ها را ترجیح می‌دهید.
در هفتۀ پایانی، بهتر است که همۀ عادت‌ها را کنار بگذارید و در یک ساعت مشخص بخوابید. پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب حتماً بخوابید و حتی اگر خوابتان نمی‌آید دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید. بهتر است که صبح‌ها ساعت 6 صبح بیدار شوید؛ چون ۴۰ دقیقه طول می‌کشد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود؛ بنابراین، باید، ساعتی بیدار شوید که سیستم عصبی‌ شما  حداکثر یک ساعت زمان برای آماده شدن داشته باشد. این تمرین، تمرین خوبی است تا در روز آزمون، آماده و سرحال باشید.
ورزش کنید
فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 ساعت روی صندلی سفت و سخت بنشینید؛ بنابراین، برای تقویت عضلات بدنتان ورزش کنید؛ البته این سخن به معنای آن نیست که بدنتان را در هفته پایانی با ورزش‌های سنگین خسته کنید. شما می‌توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل، عضلات خودتان را تقویت کنید؛ در ضمن، حدود 20 دقیقه ورزش در روز، سبب تولید «آندروفین» شده و باعث نشاط و کاهش استرس می‌شود؛ بنابراین، حتماً در برنامه روزانۀ خود، مدت زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید. همچنین شنا  و پیاده روی می‌تواند به آرامش روانی شما بسیار کمک کند.
غذای خوب  و به موقع بخورید
مغز شما در روز برگزاری آزمون سراسری، از انرژی‌ای استفاده می‌کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده‌اید. در هفته پایانی، مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتماً در برنامه غذایی‌تان قرار دهید. اگر جزء دانش‌آموزانی هستید که بدون خوردن صبحانه به استقبال درس می‌روند، حتماً در این روزها صبحانه کم حجم و مقوی بخورید. این باور که برای جبران افت قند خون، به دلیل فعالیت مدام مغز، باید مواد قندی بیشتری استفاده شود، کاملاً اشتباه است؛ زیرا مواد قندی ساده، حالت تحریک‌پذیری فرد را بیشتر می‌کنند، برای جبران افت قندخون باید از کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند نان، برنج و ماکارونی، به جای شربت، شکلات و آبمیوه‌های پاکتی  استفاده شود؛ در ضمن، خوردن غذای با حجم کم، ولی در دفعات بیشتر، به بدن کمک می‌کند تا قند خون را در حالت پایداری نگه دارد، و این مساله، خود به کم شدن استرس نیز  کمک زیادی می‌کند.
از مصرف لبنیاتی مثل ماست و شیر نباید غافل شد. تحقیقات نشان داده است که  شیر کم چرب در کاهش استرس اثر مفیدی دارد. شیر، به دلیل داشتن کلسیم، باعث کاهش انقباضات ماهیچه‌ای شده و موجب تسکین و آرامش بدن در هنگام اضطراب می‌شود؛ به همین دلیل، اگر به دنبال خوردن صبحانه‌ای ساده و سالم هستید، شیر با غلات کامل، می‌تواند صبحانه‌ای مناسب به حساب بیاید.
مصرف کم مایعات نیز می‌تواند سبب سردرد و عدم تمرکز شود؛ البته باید توجه داشت که بهترین نوشیدنی آب است. برای کاهش استرس، از مصرف زیاد نوشیدنی‌های کافیین‌دار باید خودداری کرد و بهتر است که به جای قهوه، چای و نوشابه، از آبمیوه یا چای سبز استفاده کنید.
در مدت باقی مانده تا زمان برگزاری آزمون سراسری، از خوردن غذای بیرون نیز خودداری کنید تا در این دوران مهم، دچار ناراحتی‌های گوارشی نشوید.
انرژی منفی ممنوع

نه خودتان منفی باف باشید و نه اجازه بدهید که افراد مضطرب به شما انرژی منفی بدهند. این روزها شما بیش از هر چیز نیاز به آرامش دارید؛ پس نگذارید که بعضی از افراد، با اظهار نگرانی از وضعیت درسی‌شان یا به رُخ کشیدن مطالعۀ خود، شما را از فضایی امن و آرام دور کنند. 

ضرایب و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1398 برای پذیرش رشته‌محل‌های با آزمون

تجلیل از مقام آور اول استان

   روز سه شنبه 98/3/28 از مقام آور نخست رشته حفظ ترتیبی قرآن کریم در سطح  دبیرستان دوره  دوم  دانش آموزان استان ،بنام آقای احسان آزرمی در محل نماز خانه مجتمع معراج اندیشه ، تجلیل بعمل آمد .

 

همایش ویژه کنکور

 همایش ویژه کنکور صبح روزسه شنبه  98/3/28  در محل موسسه علمی آموزشی رزمندگان اسلام  دبیرستان دوره دوم معراج اندیشه برگزارشد . دراین جلسه نکات ویژه کنکور توسط استاد صفوی عضو  هیئت علمی دانشگاه تبریز توضیح داده شد و جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید .

همراه با شما تا آزمون سراسری

در جمع‌بندی دروس، بهتر است مواردی که در ذیل می‌آید رعایت شود:

1- مرور درس‌های مطالعه شده.

2- مرور آخرین نکات مهم و کلیدی هر درس که آنها را به صورت جداگانه یادداشت کرده‌ایم.

3- جبران ضعف‌ها  وکاستی‌های آزمون و مطالعه و بازخوانی آن دسته از مطالبی که به پرسش‌های مربوط به آنها پاسخ نداده یا پاسخ نادرست داده‌ایم.

4- هرگز روش مطالعه خود را در این مرحله تغییر ندهید؛ به عبارت دیگر، به همان‌ صورتی که تا به حال مطالعه کرده و به آن شیوه خو گرفته‌اید، مطالعه خود را ادامه دهید؛ زیرا در این زمان، دیگر فرصتی برای آزمودن سایر روش‌های مطالعه باقی نمانده است.

5- به هیچ وجه از ساعات خواب خود در این ایام، کم نکنید؛ چون کاستن از ساعات خواب، بازده مطالعه و کیفیت یادگیری شما را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.

6- برنامه غذایی منظمی در این روزها برای خود تدارک ببینید و از غذاهای سالم، تازه و پرانرژی استفاده کنید، و در عین حال پرخوری هم نکنید.

7- مطالعه خود را از یک ساعت مشخص شروع و در یک ساعت مشخص تمام کنید.

8- نگرش کلی خود را درباره آزمون سراسری و سؤالاتی که برای پاسخگویی در این آزمون به شما ارایه خواهند داد، با خوشبینی واقع‌نگرانه‌ای همراه کنید و در مجموع درباره آن مثبت‌اندیش باشید. مطمین باشید که داشتن نگرش بدبینانه درباره آزمون سراسری، تاثیر خوشایندی بر آزمون شما و چگونگی به انجام رساندن آن نخواهد گذاشت.

9- آرامش خود را حفظ کنید و در این باره به موارد ذیل توجه کنید:

الف - در همه حالات و لحظات خود، به خصوص در این روزهای نزدیک به آزمون سراسری، توکل به پروردگار لایزال را، که بهترین آرامش دهنده ما و سرفصل همه خوبی‌هاست، فراموش نکنید و همواره از او یاری بخواهید و برای حل مشکلات و برطرف نمودن کاستی‌ها و ناخوشی‌ها به او پناه ببرید.

ب - حفظ آرامش درونی از سوی داوطلب و اطرافیان وی، به ویژه والدین، مهم‌ترین چیزی است که در این روزها بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است.

پ - در این روزهای آخر قبل از برگزاری آزمون، برای حفظ آرامش درونی، باید از درگیر شدن با هرگونه مسایل هیجانی، که در زندگی امروزین هر یک از ما کم و بیش به چشم می‌خورد، حتی‌الامکان خودداری کرد. آگاه باشید داوطلبانی که با تن و روانی خسته و رنجور و خاطری پریشان در آزمون سراسری حضور می‌یابند، هر چند که از آمادگی درسی و علمی بالایی نیز برخوردار باشند، نمی‌توانند به خوبی از ذخیره‌های ذهنی‌شان در این چند ساعت (آزمون سراسری) استفاده نمایند، و به نتیجه مطلوبی که در انتظار آن به سر می‌برند نخواهند رسید.

10- پرداختن به ورزش و تفریح در این ایام، از دیگر نکات مهمی است که لازم به نظر می‌رسد؛ بنابراین، نکات ذیل را درباره ورزش و تفریح در این روزها به خاطر داشته باشید:

الف - پرداختن بیش از اندازه به ورزش و تفریح و همچنین دوری کامل داوطلب از این دو مقوله در این ایام، هر دو به یک اندازه اشتباه است؛ پس حفظ تعادل را در انجام این موارد از یاد نبرید.

ب - در این فرصت، برای حفظ شادابی و نشاط و بالا بردن روحیه خود، بهتر است که به انجام ورزش‌های مناسب و قابل دسترسی، مانند: پیاده‌روی در یک فضای مناسب چون پار‌ک‌ها و بوستان‌های شهری یا باغات روستایی، دوچرخه‌سواری، شنا، و بازی‌های مورد علاقه خود، مانند: تنیس روی میز، فوتبال، والیبال، شطرنج و ... بپردازید و بدین ترتیب، تن و روانتان را شاداب و پرنشاط ساخته و خود را برای حضوری شکوهمند در این مسابقه بزرگ کشوری آماده کنید.

پ - اختصاص حداکثر دو تا سه ساعت در هر شبانه‌روز برای انجام ورزش‌هایی که در بند پیش از آنها صحبت شد، مناسب به نظر می‌رسد؛ در هر صورت، میانه‌‌روی در انجام این کار و هر کار دیگری را فراموش نکنید.

در آزمون سراسری و سایر آزمون‌های مهم زندگی‌تان موفق باشید 

کنکور؛ آزمونی همانند سایر آزمون‌ها

کنکور؛ آزمونی همانند سایر آزمون‌ها

شاید تا به حال با داوطلبانی مواجه شده باشید که وقتی صحبت از کنکور به میان می‌آید ناگهان دچار استرس و اضطراب می‌شوند. بسیاری از این داوطلبان، کسانی هستند که مطالعه خوبی داشته و از آمادگی لازم برای کنکور نیز برخوردارند، اما خودشان هم علت این موضوع را نمی‌دانند. اضطراب امتحان، نوعی خود اشتغالی ذهنی است که خود کم انگاری و تردید در مورد توانایی­های فرد را با خود به همراه دارد و اغلب باعث ارزیابی منفی و عدم تمرکز حواس و واکنش­های جسمانی نامطلوب می‌شود، و این موضوع در نهایت باعث می‌شود تا شما نتیجه واقعی زحمات و معلومات خود را نگیرید.

    با اینکه سطحی از استرس برای انجام بعضی از کارها، از جمله امتحان دادن، طبیعی است، اما حتماً باید به این نکته توجه کنید که کنکور هم آزمونی مانند دیگر آزمون‌هاست و هیچ تفاوتی با بقیه آنها ندارد. بسیاری از داوطلبان سال‌های گذشته که کنکور را تجربه کرده‌اند این مطلب را تایید می‌کنند، و حتی برخی از آنان که دچار استرس بوده‌اند، اکنون با یادآوری این موضوع و علت استرس خود تعجب می‌کنند. اگر داوطلبی هستید که در زمان آمادگی برای کنکور دچار استرس بوده و احساس می‌کنید که ممکن است این استرس در جلسه آزمون نیز به سراغتان بیاید، باید از همین الان برای برطرف کردن این مشکل تلاش کنید و به مطالبی که در زیر اشاره می‌شود، هم در تست‌زنی سرعتی خود در منزل، هم در آزمون‌های آزمایشی و نیز در جلسه کنکور توجه داشته باشید.

      باز هم تکرار می‌کنیم که کنکور هم آزمونی همانند سایر آزمون‌های دیگر شماست و حتی ممکن است آسان‌تر از بعضی از آنها باشد؛ در ضمن، وجود اندکی اضطراب، میزان یادگیری و دقت شما برای پاسخگویی به سؤالات را بیشتر می‌کند. اضطراب هنگامی نگران کننده است که در عملکرد فرد تاثیر منفی داشته باشد؛ البته مرز بین اضطراب طبیعی و غیرطبیعی را باید شناسایی کرد و درصدد رفع آن برآمد. در زیر به مسایل مهمی که باعث می‌شود تا برخی از داوطلبان در جلسه کنکور دچار استرس شوند، می‌پردازیم:

مواجه شدن با چند سؤال دشوار

یکی از مهم‌ترین عوامل دستپاچگی داوطلبان در آزمون، وجود چند سؤال پی در پی مشکل در دفترچه است؛ در چنین مواقعی، دانش‌آموزانی که بیشتر مطالعه کرده‌اند بیشتر آسیب می‌بینند؛ زیرا عده‌ای از آنان فکر می‌کنند که آموخته‌ها و زحمات آنها کافی نبوده است و عده‌ای دیگر می‌خواهند به تمام یا اکثر سؤال‌ها پاسخ صحیح دهند. بد نیست بدانید برخی از کسانی که در بهترین و دشوارترین رشته‌های دانشگاهی قبول شده‌اند، در بعضی از درس‌ها نمره کمتر از 40 درصد به دست آورده‌اند؛ در چنین شرایطی، اگر دیدید که نمی‌توانید به چند سؤال متوالی پاسخ دهید، خود را نبازید، و مطمین باشید که این مساله کاملاً اتفاقی است و هرگز به معنای عدم تسلط و توانایی شما در پاسخ دادن به سایر سؤالات نیست. هر آزمون، مجموعه‌ای از سؤالات آسان تا سخت است و کسی موفق‌تر است که به سؤالات آسان و متوسط پاسخ گوید؛ از طرفی به اندازه‌ زمان و انرژی‌ای که صرف مطالعه‌ یک درس کرده‌اید، از خود توقع داشته باشید و تصور نکنید که باید تمام مطالب یک درس یا یک بخش را به یاد داشته باشید.

مطمین باشید که دیگران هم وضع شما را دارند. اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و با خود بگویید وقتی که این سؤال‌ها برای من دشوار است، وای به حال دیگران! گفتن چنین سخنانی باعث می‌شود تا بر اعصاب خود مسلط شوید و درست مانند یک شطرنج باز ماهر یا یک فرمانده نظامی، در سخت‌ترین شرایط تصمیم بگیرید که چه کار کنید و بدانید که بهترین کار در هر لحظه کدام است؛ پس تست مشکل را که قادر به پاسخگویی آن نیستید رها کنید و بدون پریشانی و با قدرت، به پاسخگویی به بقیه سؤالات ادامه دهید.

بی‌اعتمادی نسبت به خود، توانایی‌ها و قابلیت خود

یکی از مهم‌ترین عواملی که برخی از شما داوطلبان را در آزمون دچار استرس می‌کند، بی‌اعتمادی نسبت به خود، توانایی‌ها و قابلیت‌های خودتان است. این مشکل ممکن است که در بیشتر کارها و مقاطع مهم زندگی، شما را از رسیدن به هدفتان باز دارد؛ پس اگر دچار چنین مشکلی هستید، از همین امروز تلاش کنید تا بدون توجه به نظر دیگران، به خود و توانایی هایتان ایمان بیاورید؛ اما اگر با وجود تلاش و کوشش قابل ملاحظه برای کنکور، احتمال می‌دهید که ممکن است در جلسه آزمون نیز دچار چنین احساسی شوید، فقط به این فکر کنید که شما تلاش زیادی برای آمادگی در این آزمون کرده‌اید و در تست زنی‌های قبلی خود هم بخوبی از عهده امتحان برآمده‌اید؛ پس کنکور نیز تفاوتی با آزمون‌های قبلی ندارد و شما باز هم موفق خواهید شد. لحظه‌ای که این احساس به سراغتان می‌آید چشمانتان را ببندید و به توانایی‌هایتان در لحظاتی فکر کنید که کارهای سختی انجام داده و تحسین همگان را برانگیخته‌اید. همیشه به خاطر داشته باشید که خدا با شماست و اجازه نمی‌دهد تا زحمات شما از بین برود.

به یاد آوردن انتظارات و خواسته‌های دیگران

یکی از  مشکلات مهمی که باعث استرس و اضطراب داوطلبان کنکور می‌شود توقعاتی است که خانواده‌ها و یا خود فرد، بدون سنجش توانایی و اطلاعات فرد، از او دارند. همه خانواده‌ها، بدون اینکه به توانایی‌های او توجه کنند، دوست دارند که فرزندان آنها در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوند. ابراز چنین احساسی به داوطلبان، باعث می‌شود تا آنان با استرس بیشتری به کنکور نگاه کنند، و وقتی فکر کنند که نمی‌توانند چنین توقعاتی را برآورده کنند دچار اضطراب شوند. این تفکرات می‌تواند در کنکور نیز سراغ بیشتر داوطلبان بیاید، اما نوع برخورد با این موضوع است که داوطلبان را از یکدیگر تمایز می‌دهد. اولاً در جلسه آزمون، افکار خود را مدیریت کنید و از رسوخ هر فکر اضافه‌ای به ذهن خود جلوگیری کنید؛ با وجود این، وقتی با چنین افکار مخربی در آزمون مواجه شدید، چند نفس عمیق بکشید و با خود بگویید که من تمام تلاش خود را می‌کنم تا به هدفی که دارم برسم و مطمینم که این گونه خواهد شد؛ اما به این موضوع نیز ایمان دارم که خدای بزرگ، برای من بهترین‌ها را مقدر کرده است و هر اتفاقی که بیفتد، به صلاح من و در مسیر خوشبختی و شادکامی من است.

     مطمین باشید که این سخنان، فقط حرف­هایی برای دلگرمی دادن به شما نیست. بارها با افرادی مواجه شده‌ایم که در رشته یا دانشگاهی، که خود یا والدینشان به تحصیل در آنها علاقه‌مند بوده‌اند، پذیرفته نشده و بعدها متوجه شده‌اند که این موضوع چقدر به نفع آنان بوده است.

نگاه کردن به خانه‌های سفید پاسخنامه و آمارگیری از سؤالاتی که قادر به پاسخگویی آنها نبوده‌اید

یکی از کارهای اشتباهی که برخی از داوطلبان کنکور انجام می‌دهند، نگاه کردن به خانه‌های سفید پاسخنامه و آمارگیری از سؤالاتی است که قادر به پاسخگویی آنها نبوده‌اند. این موضوع باعث می شود تا اگر شما به تعدادی از سؤالات پاسخ نداده‌اید، دچار استرس شده و نتوانید بخوبی به بقیه سؤالات نیز پاسخ دهید. در هنگام پاسخگویی به سؤالات، تنها هدفتان تمرکز بوده و سعی‌تان در استفاده از تمام آموخته‌هایتان باشد و اجازه ندهید که افکار مخرب و منفی، با انرژی‌ای که از شما می‌گیرند، مانع از نتیجه‌گیری مطلوبتان شوند؛ تا به نتیجه‌ای که شایسته‌ میزان مطالعات و سواد شماست دست یابید.

      سعی کنید که اصلاً پاسخنامه خود را (مگر برای تطبیق شماره سؤالات با جواب‌ها) بررسی نکنید، و اگر این موضوع اتفاق افتاد و شما به سؤالاتی پاسخ نداده بودید، اصلاً دچار پریشانی نشوید و خودتان را مطمین کنید که بقیه داوطلبان هم ممکن است به این­گونه سؤالات پاسخ نداده باشند؛ پس اجازه ندهید که افکار مخرب، تمرکز شما را به هم زده و در شما اضطراب ایجاد کند؛ به علاوه، برای رفع این مشکل، خود را از قبل برای پاسخ ندادن به بعضی از سؤالات آماده کنید.

نگاه کردن به دیگر داوطلبان حاضر در آزمون و مقایسه وضعیت خود با آنان

یکی دیگر از کارهایی که ممکن است برخی از شما داوطلبان عزیز انجام دهید، نگاه کردن به دیگر داوطلبان حاضر در آزمون و دقت در حالات آنها و مقایسه روحیه آنها با شرایط خودتان است. یکی از داوطلبان سال‌های قبل می‌گفت: «در جلسه آزمون به داوطلبان اطرافم نگاه می‌کردم و می‌دیدم که با سرعت به تست‌ها پاسخ می‌دهند؛ درحالی­که به نظر من بعضی از سؤال‌ها سخت بود. به همین دلیل روحیه خودم را از دست دادم و احساس کردم که در مقایسه با آنها، من چیزی نمی‌دانم.»

    سعی کنید تا جایی که امکان دارد، به دلیل محدودیت وقت و جلوگیری از حواس‌پرتی، به اطرافتان توجه نکنید. اگر چنین اتفاقی افتاد و حتی شما برای فکر کردن هم به اطراف خیره شدید، با دیدن سرعت دیگران در تست‌زنی، اصلاً دستپاچه نشوید؛ بلکه این احتمال را بدهید که پاسخ‌های آنان اشتباه باشد یا اینکه آنان در حال پاسخگویی به سؤالاتی باشند که شما هم جواب آنها را بخوبی می‌دانید.

برای کم شدن استرس و دستپاچگی در کنکور، به نکات زیر توجه کنید:

1-    اگر از جمله داوطلبانی هستید که زیاد دچار استرس می‌شوید و احتمال می‌هید که در جلسه کنکور نیز استرس شما باعث ایجاد مشکل برای شما گردد، سعی کنید که تمرینات آرام کردن خود را از هم اکنون شروع کنید. یکی از راه‌های آرام کردن این است که فضای جلسه را تصویرسازی ذهنی کنید و این­گونه تصور کنید که در جلسه امتحانی نشسته‌اید و با سؤالاتی با درجات دشواری مختلف روبرو هستید؛ بر این اساس، ‌ابتدا با کشیدن نفس‌های عمیق (سه شماره دم همراه با سه شماره بازدم) و شل کردن عضلات بدن و در نظر گرفتن زمان لازم، شروع به پاسخ‌دهی کنید. در صورتی که داوطلبی نتوانست با انجام یکباره این کار، بر اضطراب خود غلبه کند، باید دوباره این مراحل را تکرار کند و آن قدر این موضوع باید تکرار شود که داوطلب در زمان پاسخ‌دهی به سؤالات، احساس راحتی داشته باشد.

2-   یکی از راه‌های کاهش استرس، انجام تست‌زنی سرعتی با شرایط کنکور در خانه است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا خود را بخوبی محک زده و به توانایی‌های خود بیشتر اطمینان پیدا کنید؛ البته فراموش نکنید که به دلیل نزدیکی به زمان برگزاری آزمون، پاسخگویی اشتباه به این سؤالات نباید باعث استرس مضاعف و نگرانی شما شود، بلکه باید سعی کنید که با آرامش برای رفع اشکالات خود در این­گونه از آزمون‌ها، خود را بخوبی برای کنکور آماده کنید.

3- یک روش مؤثر برای برخورد با موقعیت‌های استرس آور، شمارش تا عدد ده است. انجام ایـن کار کمک می‌کند که از لحاظ فکری و روانی، از آن لحظه استرس آور دور شوید و ده ثـانـیه به شما وقت می‌دهد تا از آن شرایط، خود را رها کنید.

4-   اگر دچار استرس شدید، برای مدت کوتاهی چشمانتان را ببندید و چیزی را فشار دهید. معمولاً فشردن چیزی با دسـت، بـاعـث کاهـش استرس و دغدغه خاطر می‌گردد. در آزمون می‌توانید با فشردن یک پاک‌کن، استرس خود را کمتر کنید.

تنفس، به جز داشتن اثرات حیات بخش، می­تواند در آرام نـمودن شما نیز بسیار مؤثر باشد. هنگام استرس می‌توانید چند نفس عمیق کشیده و خود را از لحاظ جسمانی و روانی آرام کنید. پس از چند تنفس عمیق، قدم بعدی، داشتن مکالمه مثبت با خود است. می‌توانید به خود بگویید: «من همه این تست‌ها را در خانه بخوبی پاسخ می‌دادم، و اگر دوباره برگردم و با آرامش بیشتری بخوانم، حتماً می‌توانم جواب آنها را پیدا کنم.»

5-       به تغذیه و خواب خود در روزهای منتهی به کنکور، اهمیت بیشتری دهید. سعی کنید که ساعات خواب خود را تنظیم کرده و به اندازه کافی استراحت کنید. هیچ چیز به اندازه یک خواب راحت، نمی‌تواند دانسته‌های شما را تثبیت کند. در روزهای منتهی به کنکور، سعی کنید که تعداد دفعات صرف غذای خود را افزایش دهید؛ اما حجم غذایی را که می‌خورید کاهش داده و از غذاهای سبک و مقوّی استفاده کنید. گیاهان دارویی، مانند گل گاو زبان، به لیمو و بابونه، می‌توانند آرامش بیشتری به شما بدهند؛ پس در صورت امکان، از این گیاهان همراه چای خود استفاده کنید.

      در پایان باز هم تاکید می‌کنیم که کنکور، آزمونی همانند سایر آزمون‌هایامتحانات دیگر شماست؛ پس اصلاً و در هیچ مرحله‌ای از این آزمون، دچار استرس و دستپاچگی نشوید. ضمناً به خودتان و تلاشتان اطمینان داشته باشید و بدانید که خدا با شماست. مثبت اندیشی کنید و به خود بقبولانید که مسیر زندگی شما در بهترین راه ممکن قرار گرفته است و کنکور، یکی از گذرگاه‌های این مسیر است.

همایش ویژه کنکور 98

همایش ویژه کنکور 98 (جمع بندی، فنون تست زنی، مدیریت زمان و ...)

مدرس: جناب آقای دکتر صفوی عضو هیئت علمی دانشگاه

زمان: سه شنبه 28 خرداد از ساعت 10 لغایت 12 

در نمازخانه مجتمع برگزار می شود.

عید فطر مبارک

قیام پانزده خرداد

بدون تردید قیام مردمی 15 خرداد سال 1342 به عنوان مبداء و سرآغاز انقلاب اسلامی بود که منشاء تحولات وسیع داخلی و بین‌المللی شد. قیامی برخاسته از خاستگاه مذهبی و ملی علیه استبداد داخلی و استعمار خارجی و در جهت حفظ حریم مرجعیت و روحانیت شکل گرفت. قیام 15 خرداد جنبشی است ماندگار که راه مبارزه در برابر ظلم و ستم را به مردم آموخت و رهبر و پیشوای انقلاب نیز با مشاهده حمایت و پشتیبانی مردم از او، با اتکا به خداوند و این حمایت مردمی، در راه مبارزه با دیکتاتوری پهلوی گام ­های خود را راسخ­تر برداشت. سؤالی که مطرح است، چرا این واقعه اتفاق افتاد؟ علل و عوامل وقوع قیام 15 خرداد و ماهیت و ویژگی­ های این حادثه چیست؟ در این نوشتار تلاش می­ شود ضمن بررسی ابعاد قیام 15 خرداد، به این سؤالات نیز پاسخ داده شود.
چرایی و چگونگی قیام 15 خرداد 42

پنج اصل مدیریت منابع انسانی در سیره امام خمینی(ره)

یکی از مهمترین و زیباترین جنبه های زندگی امام خمینی(ره) جلوه های ناب مدیریتی ایشان است، زوایای مدیریتی منابع انسانی امام خمینی(ره) از چنان ظرافت و زیبایی هایی برخوردار است که تمجید و تحسین هر محقق و پژوهشگر مباحث مدیریتی را بر می انگیزد. مباحثی که در خود نکات دقیق روانشناسی و انسان شناسی را به همراه دارد. 

ادامه مطلب...